PRELEGENCI

Przedstawiamy prelegentów pierwszej konferencji Grand ESG:
Robert Adamczyk

Członek zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Główny specjalista środowiskowy w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Ekspert Europejskiej Platformy Zrównoważonego Rozwoju (EU Platform for Sustainable Finance) opracowującej Europejską Taksonomię oraz ekspert grupy roboczej dot. raportowania bioróżnorodności w ramach raportów finansowych (TNFD). Jest również ekspertem EFRAG-u dot. standardów raportowania w ramach dyrektywy CSRD oraz członkiem EFRAG Sustainability Reporting Technical Expert Group, odpowiedzialnej za opracowywanie projektów ESRS.
Do 2004 roku był Dyrektorem Działu Ochrony Środowiska w WS Atkins Polska (Atkins). Jest absolwentem Kings College London oraz Imperial College London. Jest wiodącym audytorem IEMA oraz assessorem środowiskowym i członkiem RICS Europe. Specjalizuje się w implementacji wymogów Unii Europejskiej, między innymi dyrektywy IED, oraz w prowadzeniu procesu ocen oddziaływania inwestycji na środowisko pod kątem wymogów międzynarodowych instytucji finansowych oraz Dyrektyw Unii Europejskiej.
Tomasz Czech

Specjalista w zakresie polityki klimatycznej ONZ. Knowledge Officer w polskim biurze UN Global Compact. Na co dzień podejmuje tematy dotyczące transformacji energetycznej oraz zrównoważonego finansowania. Uczestnik prac Platformy Zrównoważonych Finansów przy Ministerstwie Finansów. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i Szkoły Głównej Handlowej oraz doktorant na tejże uczelni.
Grzegorz Gruca

W PAH od 1997 roku. Uczestniczył w zakładaniu biur regionalnych w Iraku, Afganistanie, Sri Lance i Somalii, a także w misjach humanitarnych w Korei Północnej.
W styczniu 2003 roku Prezes Rady Ministrów powołał go na członka Ciała Doradczego dla Organizacji Pozarządowych w sprawie rozszerzenia Unii Europejskiej. W latach 1995-1997 był koordynatorem ds. kontaktów z organizacjami pozarządowymi w warszawskim UNHCR.
Od 2004 r. pełni funkcję w Zarządzie Grupy Zagranica. W 2017 roku uzyskał tytuł certyfikowanego eksperta Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Reprezentuje PAH w ramach platformy humanitarnej VOICE. W 2024 został powołany na czteroletnią kadencję na stanowisko członka Rady Programowej Współpracy Rozwojowej przy Ministrze Spraw Zagranicznych.
Ewa Janczukowicz-Cichosz

Odpowiedzialna w LPP za mitygowanie ryzyk ESG oraz analizę zmian otoczenia biznesowego wynikających z aktualnych wyzwań klimatycznych. Zaangażowana w proces adaptacji rozwoju firmy do nowych wymogów regulacyjnych, w tym legislacji branżowych, ale także regulacji w zakresie sprawozdawczości i raportowania niefinansowego. Specjalizuje się m.in. w zagadnieniach dotyczących ekonomii cyrkularnej oraz tematyce wpływu na różnorodność biologiczną.
dr Magdalena Krukowska

Redaktor prowadząca platformy #dbamy w magazynie „Forbes” poświęconej zrównoważonemu rozwojowi, autorka reportaży i filmów dokumentalnych, stypendystka Bernheim Foundation, The Japan Foundation oraz Investigative Journalism for Europe (IJ4EU). Współtwórczyni pierwszego giełdowego indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie w Europie Środkowo-Wschodniej RESPECT Index oraz ekspertka programu ONZ Climate Leadership.
Dominik Kuc

Członek Zarządu Fundacji GrowSPACE, w ramach której wspiera edukację i zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Laureat konkursu 25 under 25 Forbes & McKinsey. Członek zespołu eksperckiego przy Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka oraz zespołu eksperckiego ds. wsparcia rówieśniczego (Peer Support). Jest współautorem raportów o wsparciu psychologicznym w szkołach (2023, 2024), wierzy w połączenie sektora zdrowia z sektorem edukacji. W obszarze psychiatrii dzieci i młodzieży współtworzył Białą Księgę „Rekomendacje ekspertów w obszarze ochrony zdrowia” wydaną przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych. Dominik Kuc został uhonorowany Nagrodą im. Janusza Korczaka przyznawaną przez Uczelnię Korczaka.
Anna Kuropatnicka-Jurek

Senior Account Executive, specjalista ds. public affairs
Konsultant public affairs i Radca Prawny. Absolwentka University of Florida oraz Zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim. W agencji PRCN odpowiada za realizację i koordynację kampanii w obszarze relacji publicznych i komunikacji korporacyjnej. Na co dzień wspiera międzynarodowe marki, takie jak Becton Dickinson, Perrigo Poland czy Grupa Top Farms. Jej projekty były wielokrotnie doceniane w branży – zdobywały m.in. nagrody Złote Spinacze. Znana z odwagi w podejmowaniu tematów tabu i niestandardowego podejścia do komunikacji.
Aleksandra Lisowska

Communications Strategist w Garden of Words Group
Odpowiada za strategie korporacyjne, employer branding i komunikację ESG.
Od 18 lat związana z branżą komunikacji. Tworzyła, wdrażała i realizowała dziesiątki strategii, w tym wieloletnich i rozpoznawalnych w całej Polsce programów odpowiedzialności społecznej firm. Buduje pomosty między światem biznesu a potrzebami różnorodnych interesariuszy. Śledzi trendy, dba o etyczność komunikacji i jej zgodność z regulacjami.
Stworzyła i zrealizowała strategie nagradzane m.in. Effie, Złotymi Spinaczami, Golden Arrow, Stevie Awards, Magellan Awards, CSR Awards.
Współtworzyła założenia merytoryczne do konkursu Grand ESG.
Aleksandra Majda

Prowadzi hub ekspertów ESG Go Green. Strategy & Communication, Stowarzyszenie ESG Impact Network oraz Fundację Obywatele Natury (są członkami UNGC Global Compact). Pracuje w komitecie ds. ESG Krajowej Izby Gospodarczej. W 2024 roku znalazła się wśród ESG Angels, czyli grona 15 kobiet, które zmieniają branżę ESG. Wspiera firmy w raportowaniu, tworzeniu i wdrażaniu skutecznych strategii zrównoważonego rozwoju w organizacji, compliance, komunikacji bez greenwashingu. Dba o obecność głosu biznesu w mediach. Prowadzi szkolenia, organizuje konferencje, wykłada zagadnienia zrównoważonego rozwoju na uczelniach wyższych – SGGW i Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Była dyrektorką Zarządu Zieleni m.st. Warszawy oraz wieloletnią dziennikarką i menadżerką mediów: TVN24, Rzeczpospolitej i PAP.
Maia Mazurkiewicz

Ekspertka w dziedzinie przeciwdziałania dezinformacji i komunikacji. Ma 15-letnie doświadczenie w zarządzaniu politycznym, sprawach zagranicznych i komunikacji w administracji, biznesie i organizacjach społeczeństwa obywatelskiego. Jest adwokatką, prezeską Fundacji PZU, współzałożycielką Alliance4Europe i prowadzącą program „Anatomia Dezinformacji” na TVP World.
dr hab. Dorota Niedziółka

Profesor SGH, Prorektor ds. rozwoju oraz kierownik Katedry Geografii Ekonomicznej KNoP. Absolwentka SGH, gdzie uzyskała również stopień doktora na podstawie rozprawy „Powiązanie infrastruktury celnej z infrastrukturą techniczną w Polsce”. Rozprawę habilitacyjną poświęciła regionalizacji rynków energii. Członek Senatu SGH oraz Senackiej Komisji Programowej. W pracy badawczej koncentruje się na zagadnieniach transformacji energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego, rynków energii, geografii ekonomicznej, regionalizacji i globalizacji.
Karolina Opielewicz

Członkini zarządu Krajowej Izby Gospodarczej, dyrektorka Biura Komunikacji i Rozwoju Biznesu. Inicjatorka takich działań jak prowadzenie Centrum Kreatywności Targowa, powołanie Komitetu ds. ESG, stworzenie we współpracy z Amazon platformy cross-border.pl. Aktywnie działa na rzecz MŚP. Promuje praktyki proeksportowe wśród małych i średnich przedsiębiorców oraz wykorzystywanie nowoczesnych technologii do rozwoju konkurencyjności firm na globalnym rynku. Pomysłodawczyni i organizatorka Kongresu GreenPact European ESG Summit. Z jej inicjatywy KIG powołała Szkołę ESG. Jest członkinią Sustainable Finance Platform w Brukseli, Rady Dyrektorów oraz Komitetu Budżetowego Eurochambres. W 2024 roku została wiceprzewodniczącą Komitetu ds. Zrównoważonego Rozwoju w Eurochambres. Należy do wielu krajowych i europejskich grup roboczych, m. in. POLSIF, Chapter Zero Poland i Platformy Zrównoważonych Finansów przy Ministerstwie Finansów.
Agata Ordon-Zarychta

Edukatorka, mentorka, specjalistka w zakresie zakupów odnawialnej energii, działaczka społeczna, pasjonatka zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem, z ponad 7-letnim doświadczeniem w międzynarodowych przedsiębiorstwach. Obecnie Kierowniczka ds. zakupów w kategorii energii odnawialnej w PepsiCo. Od kwietnia 2022 roku pełni rolę Liderki PepsiCo Green Team.
Zarządza projektami instalacji paneli fotowoltaicznych PepsiCo w Europie. Zajmuje się pozyskiwaniem dostawców, negocjacjami warunków handlowych, kontraktowaniem i promocją projektów fotowoltaicznych, zarządza relacjami z dostawcami PepsiCo. Jest także odpowiedzialna za budowanie i optymalizację europejskiej strategii zakupowej w zakresie certyfikatów zielonej energii.
Jest absolwentką Akademii Leona Koźmińskiego na kierunkach Zarządzanie przedsiębiorstwem (studia licencjackie), Zarządzanie strategiczne (studia magisterskie) i Prawo (studia jednolite magisterskie). W Szkole Głównej Handlowej ukończyła studia podyplomowe Akademia Energetyki.
dr Anna Rulkiewicz

Doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Absolwentka Stanford Executive Program na Stanford University Graduate School of Business i Executive Program na Singularity University w Santa Clara w Kalifornii. Od 2007 roku zarządza Grupą LUX MED. Pełni też funkcję wiceprezydentki Konfederacji Lewiatan i prezeski Związku Pracodawcy dla Zdrowia. Jest wiceprzewodniczącą Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego, pełni funkcję członkini Rady Nadzorczej Banku Handlowego SA (Citi Handlowy) i członkini Rady Programowej studiów MBA prowadzonych przez Szkołę Główną Handlową i Warszawski Uniwersytet Medyczny. W 2024 otrzymała tytuł jednej z najbardziej skutecznych kobiet w biznesie według magazynu „Forbes Polska”, a rok wcześniej główną nagrodę „Business Insider Awards” w kategorii ESG.
Izabela Tworzydło

Dyrektorka Departamentu Komunikacji Korporacyjnej w Banku BNP Paribas, w którym odpowiada za komunikację wewnętrzną, zewnętrzną, social media oraz employer branding. Jest menadżerką z ponad 19-letnim doświadczeniem w zakresie tworzenia i realizacji strategii komunikacji korporacyjnej, zarządzania sytuacjami o potencjale kryzysowym, komunikowania zmiany oraz fuzji i połączeń, a także budowania wizerunku ekspertek/ekspertów oraz Zarządu. Feministka, mentorka, współinicjatorka i liderka programu „Kobiety zmieniające BNP Paribas”, a także członkini i sojuszniczka społeczności LGBT+ – BNP Paribas Pride Poland.
Mario Everardo Zamarripa Gonzalez

Absolwent Wydziału Inżynierii Przemysłowej i Systemów Zarządzania w Instituto Tecnologico y de Estudios Superiores de Monterrey Campus Monterrey w Meksyku. W latach 1995-1998 pracował w meksykańskiej firmie ubezpieczeniowej ABA Seguros, gdzie nadzorował obszar reasekuracji. Od 1998 roku związany z Grupą ERGO Hestia, w której zarządzał m.in. spółką Hestia Kontakt. Był odpowiedzialny za rozwój kanału sprzedaży bezpośredniej i marki You Can Drive w Spółce. Od 2016 roku jako dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju realizuje Strategię ESG w Grupie ERGO Hestia. Członek Rady Programowej Climate Leadership Council, Komitetów Sterujących w ramach działań United National Global Compact: Programu Climate Positive, Biznes i Prawa Człowieka czy Standard Programu Etycznego.
Dorota Żurkowska

Członkini Zarządu, Group Senior Vice President – Revenue
Zapewnia dalszy rozwój oferty sprzedażowej, ze szczególnym naciskiem na nowe obszary monetyzacji oraz współpracę z istniejącymi i nowymi partnerami biznesowymi w ramach Warner Bros. Discovery w Polsce. Odpowiada za całość przychodów grupy.
W poprzednich latach na stanowisku GSVP – Business Development, Distribution & Eurosport, była dyrektorem Eurosportu w Polsce. Od 2004 roku zajmowała kluczowe stanowiska w międzynarodowych strukturach Discovery: wiceprezesa ds. rozwoju sprzedaży reklam (była odpowiedzialna za rozwój i wdrażanie strategii sprzedaży czasu reklamowego Discovery na wszystkich rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki), a przed dołączeniem do zespołu zarządzającego TVN Warner Bros. Discovery – dyrektora zarządzającego Discovery w Polsce.
Ukończyła Uniwersytet Warszawski, Prywatną Szkołę Handlową oraz IESE Business School.